Yerden Isıtma Sistemleri

Yerden Isıtma Sistemleri

Yerden Isıtma Nedir Yerden ısıtma sistemleri, günümüzde çok sık kullanılan ısıtma yöntemlerinden biri haline gelmiştir. Radyatör ile ısıtma sistemlerine nazaran çok daha verimli bir ısıtma gerçekleştiren yerden ısıtma sistemleri, buna ek olarak ev, okul, otel ya da cami içerisinde radyatör görüntüsünü hoş bulmayan kişiler için de en iyi seçenek olarak tercih edilmektedir.


Yerden Isıtmanın Avantajları Nelerdir?


Yerden ısıtmanın diğer ısıtma sistemlerine göre çok daha avantajlı olduğu bilinmektedir. Bu avantajlardan ilki, çok daha düşük sıcaklık derecelerinde daha sıcak bir ortam oluşturabilmesidir. Bunun sebebi olarak ise yerden ısıtmanın vermiş olduğu ısı enerjisinin evin tüm bölgelerine eşit yayılması gösterilebilir. Radyatör, yani kalorifer petekleri bölgesel olan ısı kaynaklarıdır. Bu nedenle bir odada ya da bir ev içerisinde yalnızca kalorifer peteğine yakın olan bölgelerin sıcak olduğu görülebilir. Fakat yerden ısıtma evin ve odanın eşit bir şekilde ısıtılmasına yardımcı olur. Böylece çok fazla enerji harcanmadan AVM, cami, okul ve otel gibi büyük alanlarda dahi son derece etkili bir ısıtma işlemi gerçekleştirilmiş olur.


Yerden ısıtmanın bir diğer avantajı ise estetik görünüme olan katkısıdır. Radyatör görünümünden rahatsız olan kişiler için ısıtma işlemi hem çok daha verimli hem de çok daha ferah bir ortamda gerçekleştirilebilmektedir. Her oda ve her köşede bulunan radyatör görünümünden kurtulmak için yerden ısıtmanın en iyi seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Buna ek olarak, ev içerisinde radyatör bulunmayacağından dolayı toz problemi de büyük oranda ortadan kalkacaktır. Toza alerjisi olan kişiler için yerden ısıtmanın son derece mantıklı bir seçim olduğu söylenebilir.


Yerden ısıtmanın iki farklı çeşidi vardır. Bunlar elektrikli ve sulu yerden ısıtma sistemleridir. Elektrikli yerden ısıtmada zemin altına elektrik aracılığı ile ısı verilir. Bu nedenle içerisinde su taşıyan borular yerine elektrik kabloları zemin altına döşenir. Bu sistem ısıyı yaymada çok daha etkili olsa da elektrik masrafları göz önüne alındığında çok fazla tercih edilmemektedir. Sulu yerden ısıtmada da su boruları duvarlardan radyatörlere su iletmek yerine zemin altından geçerek evin tüm zeminini ısıtmaktadır. Evin tüm zeminini ısıttığı için çok daha düşük su sıcaklıklarında dahi iyi bir şekilde ısıtma sağlamış olacaktır.


Yerden Isıtma Sonradan Yapılır Mı?

Yerden ısıtmanın yerleştirilmesi için en uygun zaman ev, cami vb. yapının zemini döşenirken boruların yerleştirilmesidir. Fakat bu her zaman mümkün olmamaktadır. Radyatör ile ısınan evlerde yaşayan kişiler bu ısıtma sisteminden vazgeçip yerden ısıtmayı istediklerinde zemini kırmak şarttır. Çünkü zemin altına yerleştirilecek borular ile ısıtma sağlanacaktır. Bu nedenle zemin kırılır, zemin altına strafor döşenir ve strafor aralarından su borularının geçmesi için alanlar bırakılır. Borular da döşendikten sonra bu borulara gelecek su ya kazan dairesinden ya da evde bulunan kombiden sağlanır. Bu şekilde sonradan da olsa yerden ısıtma işleminin yapılabilmesi mümkündür.

Whatsapp iletişim
Müşteri Hizmetleri
Yardıma mı ihtiyacınız var? Whatsapp'ta bizimle sohbet edin